Our Blog / Region

Szczawno-Zdrój urzeka krajobrazem, klimatem, unikalną zielenią, malowniczymi kompozycjami architektonicznymi, a dobroczynny wpływ wód mineralnych na zdrowie i samopoczucie znany jest od wieków.

Ta pełna uroku miejscowość leży w południowo-zachodniej Polsce, na Dolnym Śląsku, na wysokości ponad 400 m n.p.m., nad potokiem Szczawnik. Rozpościera się u stóp tajemniczej góry Chełmiec. Jej ogromnym atutem jest zieleń. Niewiele jest miast, w których – jak w Szczawnie-Zdroju – zajmuje ona ponad 60% powierzchni, zadziwiając różnorodnością roślin. Szczególne miejsce pośród skupisk zieleni zajmują dwa parki. Oba, utrzymane w stylu angielskim, należą do największych i najcenniejszych na Dolnym Śląsku. Położony centralnie Park Zdrojowy im. Henryka Wieniawskiego zaskakuje ilością gatunków unikalnych drzew i krzewów, zachwyca klombami i trawnikami, polanami ze starodrzewem, tajemniczymi alejkami i zakątkami. Niezapomniane wrażenie pozostawia aleja rododendronów z barwnymi, stuletnimi krzewami i dlatego temu miejscu nadano miano „magicznej alei”. Wiele uroku ma też nieodległy Park Szwedzki. Przechadzając się licznymi alejkami, oglądamy umiejętnie wkomponowane w zieleń kamienne rzeźby i podziwiamy podświetlone wieczorami fontanny. Spacerując po ukwieconym szczawieńskim deptaku ze stylowymi lampami i ławeczkami, po uliczkach z dziewiętnastowiecznymi budynkami, często przekształconymi w hotele, atrakcyjne kawiarenki, restauracje i galerie, czujemy atmosferę kurortu z bogatą i długą tradycją.

Niezmiennie duże wrażenie wywierają dwa obiekty – Hala Spacerowa i Pijalnia Wód Mineralnych. Wprawdzie na przestrzeni lat oba zmieniały wygląd, bo dotykały je pożary (ostatni w 1992 roku), to ich miejsce, funkcje i popularność pozostały takie same. Hala Spacerowa, z otwartą kolumnadą od strony parku i pomieszczeniami sklepowymi w głębi, pochodzi z ostatnich lat XIX wieku. Łączy się – jak dawniej – z Pijalnią Wód Mineralnych, którą pieczołowicie odbudowano na wzór dziewiętnastowiecznej.

Przylegająca „Biała Sala” pełni podobną rolę jak dawny kursal – miejsce spotkań towarzyskich i koncertów. Rozsławił ją swoim pobytem w 1855 i 1857 roku wybitny polski skrzypek i kompozytor Henryk Wieniawski. Na jego cześć od 1966 roku odbywają się corocznie Międzynarodowe Festiwale Henryka Wieniawskiego. Jest to prawdziwe święto muzyki, któremu nie mogą się oprzeć ani znani artyści, ani liczni melomani. Wielkiego muzyka przypomina też jego „Pieśń polska”, wygrywana codziennie przez kurant zegara na Wieży Anny. Charakterystyczna Wieża Anny, wzniesiona w 1818 roku, była i jest niezastąpionym miejscem, z którego można podziwiać malowniczą panoramę Szczawna-Zdroju i okolicy.

Dziś, podobnie jak w dziewiętnastowiecznym kurorcie, centralnym miejscem wydarzeń kulturalnych jest Teatr Zdrojowy. Utrzymany w stylu neoklasycznym na zewnątrz, z bogactwem zdobień stiukowych neorokokowej sali teatralnej, uważany jest za jeden z najładniejszych teatrów w Polsce. Od 1890 roku, kiedy został zbudowany, nieprzerwanie cieszy się ogromnym powodzeniem. Jest to miejsce bardzo udanych imprez kulturalnych, ale także kongresów, konferencji i eleganckich balów, którym sprzyja obecność stylowej herbaciarni i restauracji.

Ulubionym miejscem spacerów od XIX wieku jest Wzgórze Gedymina. Nie ma już wprawdzie belwederu z tarasem, wieżą widokową i restauracją, ani pól golfowych, ale pozostał urok miejsca, a zamiast golfa kwitnie ekstremalny sport rowerowy. Równie chętnie odwiedzanym miejscem było i jest „Dworzysko”. Wspaniałe są tu warunki dla uprawiania hippiki, co zapewnia ośrodek jeździecki.

Do tradycji i wielopokoleniowych pozytywnych dokonań współczesne Szczawno-Zdrój z powodzeniem dopisuje kolejne karty swych dziejów.

Mocną stroną tego kuracyjnego miasta jest szeroka i różnorodna oferta kulturalna. Od kilkunastu już lat atrakcyjne spędzanie czasu w okresie zimowym zapewniają uczestnicy Międzynarodowych Warsztatów Fletowych. Do pięknych tradycji muzycznych wpisały się koncerty Festiwalu „Wratislavia Cantans”, oferujące różnorodną muzykę światową w najlepszym wykonaniu. Liczne grono sympatyków mają Szczawieńskie Spotkania z Chopinem z udziałem wysoko cenionych pianistów. Od lat dużym powodzeniem cieszą się koncerty noworoczne, na które zaprasza znana orkiestra dęta „Ceramik Band” ze szczawieńskiego Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie. Jej młodzi muzycy są też twórcami dorocznych Międzynarodowych Spotkań Młodzieżowych Orkiestr Dętych. Parady w Parku Zdrojowym i na ulicach miasta tworzą niezapomniany koloryt wczesnojesiennego Szczawna. Każdego roku rocznice i święta państwowe – 11 listopada i 3 maja, przywołujące wydarzenia historyczne z dalszej i bliższej przeszłości, uświetniane są koncertami symfonicznymi. Niezapomniane wrażenie robią plenerowe gale orkiestrowe, operowe i operetkowe pośród bujnej zieleni Parku Zdrojowego. Miło też słucha się w letnie popołudnia sobotnie i niedzielne koncertów promenadowych, rozbrzmiewających z parkowej muszli. Swoich licznych sympatyków mają Szczawieńskie Spotkania z Folklorem, prezentujące taniec i śpiew w wykonaniu artystów z najbardziej nawet odległych stron świata. Od lat rzesze fanów przyciągają Festiwale Dworzysko Country.

W wielu miejscach w Szczawnie-Zdroju odbywają się często spektakle, prezentacje kabaretowe, recitale, wieczory artystyczne, występy chórów. Można też obcować na co dzień z twórczością malarzy, grafików, rzeźbiarzy, fotografików, odwiedzając galerie i pracownie artystów lub oglądać ich prace w chwili powstawania.

Zwolennicy odmiennego rodzaju aktywności znajdą w mieście równie wiele ciekawych propozycji. Duże emocje budzą finały najpoważniejszej w Polsce imprezy kolarstwa górskiego – Grand Prix MTB w konkurencji cross country, podobnie jak zawody Four Cross, które stały się specjalnością Szczawna-Zdroju. Zawody najwyższej klasy w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) w tej dyscyplinie ściągają tu ścisłą czołówkę światową four crossowców. Szczawieński tor four crossowy w opinii czołowych trenerów i zawodników zagranicznych uznawany jest za jeden z najlepszych na świecie, a jego sztuczne oświetlenie niezwykle uatrakcyjniło widowiskowe wyścigi kolarskie, które z dziennych zmieniły się w nocne zawody Four Cross o Puchar Burmistrza Szczawna-Zdroju. Tenisistów o każdej porze roku zapraszają szczawieńskie korty. Znajdą tu satysfakcjonujące warunki do rozgrywek indywidualnych oraz uczestnictwa w ogólnopolskich turniejach. Kibice piłki nożnej mają okazję przeżyć emocjonujące chwile na meczach rozgrywanych na miejskim stadionie. Aktywnemu relaksowi dobrze służą: pobyt na basenie, uczestnictwo w Uzdrowiskowych Biegach na Chełmiec, indywidualne biegi i spacery ścieżkami oraz alejkami wijącymi się pośród bogatej roślinności parkowej. Mile widziane są tutaj również szachiści, którzy mogą konfrontować swoje umiejętności podczas dorocznych Mistrzostw Szczawna-Zdroju o Puchar Burmistrza bądź rozgrywać drewnianymi rzeźbionymi figurami partie plenerowe w Parku Zdrojowym. Szczawno znane jest również wśród brydżystów, których co roku zaprasza na turnieje w Teatrze Zdrojowym.

Wspaniale można spędzić wolne chwile podczas Dni Szczawna-Zdroju, prawdziwego święta miasta wypełnionego dziesiątkami barwnych i różnorodnych imprez. Wspólne witanie Nowego Roku na szczawieńskim corso, przy dźwiękach muzyki i widoku bajecznie kolorowych fajerwerków, przyciąga wciąż nowych sympatyków, również z innych miast.

Szczawno-Zdrój to miasto zadbane, z ukwieconymi ulicami i posesjami w lecie oraz rozbłyskującymi wielobarwnymi kompozycjami świetlnymi w zimie. To miejsce, w którym interesująco spędza się czas, wspaniale wypoczywa, ale też dobrze rozwija biznes. Funkcjonuje tu wiele firm o proekologicznym profilu, rozwija się budownictwo i handel. Odpowiedzią na potrzeby współczesności jest Park Technologiczny – siedziba firm preferujących nowatorskie rozwiązania techniczne, w których praktyka efektywnie łączy się z działalnością ośrodków naukowo-badawczych.

Szczawno-Zdrój to miasto cieszące się bogatą przeszłością historyczną, otwarte na wyzwania przyszłości. Dzisiaj Szczawno-Zdrój chętnie odwiedzają ludzie polityki, biznesu, nauki, kultury. To niepowtarzalne miejsce, do którego wraca się jeden, drugi i kolejny raz.